Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .
Če ima dron vgrajeno kamero (ne glede na njegovo težo), se morate registrirati kot operator na spletni strani Agencije za civilno letalstvo. Če v vaši družini brezpilotni zrakoplov uporablja več družinskih članov zadošča registracija enega družinskega člana kot operatorja.
Kje se lahko registriram?
Povezava za registracijo na spletni strani Agencije za civilno letalstvo je tukaj: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html .
Za registracijo boste potrebovali kvalificirano digitalno potrdilo, najnovejšo osebno izkaznico ali drugo obliko digitalne identifikacije (kot je zapisano v navodilih na spletni strani). Registracija je plačljiva storitev (40 eurov), ima veljavnost 30 mesecev in velja na celotnem območju EU.
Za vse registrirane brezpilotne zrakoplove z maso pod 250g je registracija dovolj in izpit ni potreben, seveda pa zanje vseeno veljajo vsa pravila ki jih morate poznati in upoštevati.
Za brezpilotne zrakoplove z maso od 250g do 25kg je obvezno spletno usposbljanje s spletnim preverjanjem znanja za kategoriji A1/A3. Oboje lahko brezplačno opravite na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo. Povezavo za opravljanje izpita A1/A3 najdete na spletni strani Agencije za civilno letalstvo tukaj: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html
Pred letenjem, obvezno preverite omejitve, ki veljajo na območju, kjer nameravete leteti. S klikom na zemljevid geografskih območji na spletni strani Agencije za civlno letalstvo se boste seznanili z omejitvami, ki veljajo na izbranem mestu.
Prepoved letenja nad pozidanim območjem:
V odprti kategoriji izvajanja dejavnosti je letenje z brezpilotnimi zrakoplovi nad pozidanim območjem prepovedana. Operatorji, ki zaradi izvajanja svoje dejavnosti potrebujejo letenje, nad pozidanimi območji morajo pridobiti operativno dovoljenje za izvajanje dejavnosti v posebni kategoriji.
Izjema za letenje nad pozidanim območjem:
Tudi v odprti kategoriji je izjemoma dovoljeno leteti nad pozidanim območjem, če izpolnjujete vse naštete pogoje:
– sistem brezpilotnega zrakoplova ne presega mase 1200 gramov,
– operacija se izvaja do višine 50 metrov nad tlemi (AGL),
– operacija se izvaja izključno podnevi,
– operator pred izvedbo operacije pridobi odobritev lastnika ali uporabnika nepremičnine, nad katero se izvaja let, in
– operator odda predhodno najavo skladno z navodili Agencije za civilno letalstvo.
V odprto kategorijo spadajo droni, katerih največja vzletna masa je manjša od 25 kilogramov. V tej kategoriji mora pilot na daljavo zrakoplov upravljati na varni razdalji od ljudi, zrakoplov pa mora biti vedno v vidnem polju pilota, razen ko leti v načinu spremljanja pilota ali mu pomaga opazovalec. Največja dovoljena višina leta je 120 metrov od najbližje točke na zemeljski površini, razen kadar preleti oviro. Dron ne sme prevažati nevarnih snovi ali odvreči kakršnihkoli materialov.
Registracija in pridobivanje potrebnih dovljenj za izvajanje dejavnosti v odprti kategoriji je hitra in preprosta, zato je dostopna tudi vsem ljubiteljskim uporabnikom.
V posebno kategorijo spadajo vse operacije s sistemi brezpilotnih zrakoplovov, ki presegajo omejitve odprte kategorije.
Poslovni uporabniki, ki za izvajanje svoje dejavnosti uporabljajo sisteme brezpilotnih zrakoplovov se hitro srečajo z omejitvami odprte kategorije, saj številnih operacij ne morejo izvesti v okviru omejitev odprte kategorije. Najpogosteje se srečajo z omejitvami na pozidanih območjih, predpisanimi odmiki od ljudi, z omejitvami letenja v vidnem polju ali z letenjem v območjih, kjer je izvajanje operacij v odprti kategoriji prepovedano.
V posebni kategoriji se z ustrezno usposobljenostjo osebja in izvajanjem odobrenih operativnih postopkov lahko izvede skoraj vse naloge, ki so v odprti kategoriji prepovedane.
Za vse drone z maso nad 250g in tudi tiste z maso do 250g, ki imajo vgrajeno kamero je obvezna registracija operatorja. Operator je oseba ali podjetje, ki odgovarja za delo z dronom.
Registracijo opravite na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo:
Za drone z maso do 250g ne potrebujete izpita, vendar se morate tudi z njimi držati pravil letenja. Za drone z maso večjo od 250g je izpit obvezen. Osnovni izpit opravite na spletni strani Agencije za civilno letalstvo:
Samostojno lahko upravljajo dron osebe, ki so stare najmanj 16 let. Mlajši lahko upravljajo dron pod nadzorom osebe, ki izpolnjujej pogoje za samostojno upravljanje drona.
Kategorije izvajanja operacij se razlikujejo po tveganju, ki ga operacija predstavlja.
Odprta kategorija izvajanja operacij je namenjena predvsem ljubiteljskim uporabnikom. Zaradi nizkega tveganja izvajanja operacij so vstopni pogoji (registracija+izpit) zelo preprosti.
Posebna kategorija izvajanja operacij je namenjena poslovnim uporabnikom, ki izvajajo operacije z višjo stopnjo tveganja. V posebni kategoriji je zahtevana večja usposobljenost pilota, droni s predpisanimi tehničnimi lastnostmi in natančno definirani operativni postopki.
– Za uporabo drona v odprti kategoriji je obvezna registracija operatorja
– Če uporabljate dron z maso nad 250g je za pilota obvezen izpit
– Obvezno je letenje v vidnem polju pilota na daljavo
– Letenje je dovoljeno na višini največ 120m nad terenom
– Masa drona je omejena na največ 25Kg
– Upoštevati je potrebno omejitve geografskih območji
– Glede na maso in C oznako na dronu veljajo dodatne omejitve ene izmed podkategorij (A1, A2, A3)
– Letenje nad pozidanim območjem v Sloveniji je za drone v odprti kategoriji zelo omejeno.
S klikom na zemljevid geografskih območji se seznanite z omejitvami območja nad katerim nameravate leteti:
https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html
Kot registriran operator v odprti kategoriji lahko letite nad pozidanim območjem, če so izpolnjeni vsi spodnji pogoji:
– Pridobite dovoljenje lastnika ali upravljalca zemljišča, nad katerim letite
– Let pravočasno najavite na Agencijo za civilno letalstvo
– Letite podnevi
– Letite na višini do 50m nad terenom
Za vse drone z maso do 250g, ki imajo vgrajeno kamero (tudi DJI MINI) je obvezna registracija operatroja, ki jo opravite na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo:
https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html
Izpit za pilota na daljavo ni potreben, vendar se morate držati vseh previl letenja za podkategorijo A1 do 250G v odprti kategoriji. Predvsem morate upoštevati omejitve geografskih območji, s katerimi se seznanite na zemljevidu na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo:
https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html
Zavarovanje odgovornosti za drone z maso do 20kg ni obvezno, je pa priporočljivo.
Na celotnem območju EASA (Razširjeno EU območje) veljajo enotne pravila:
– Izvedbeba uredba komisije (EU) 2019/947 o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R0947
– Delegirana uredba komisije (EU) 2019/945 o sistemih brezpilotnega zrakoplova in operatorjih sistemov brezpilotnih zrakoplovov iz tretjih držav:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R0945
– Zbrana pravila s sprejemljivimi načini usklajevanja in smernicami (Easy Acces Rules):
https://www.easa.europa.eu/en/document-library/easy-access-rules/easy-access-rules-unmanned-aircraft-systems-regulations-eu
V Sloveniji dodatno velja še:
– Uredba o izvajanju izvedbene uredbe Komisije (EU) o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov:
https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=URED8703
– V vseh država članicah EU veljajo splošna pravila EASA
– V vseh državah članicah velja registracija in izpit, ki ste ga opravili v Sloveniji
– Vsaka država ima svoja dodatna pravila, ki jih najdete na spodnji povezavi:
https://www.easa.europa.eu/en/light/topics/easa-member-states
Vse države na svetu imajo pravila, ki urejajo letenje z droni. Pred potovanjem v države izven EU se seznanite s pravili, ki jih običajno najdete na spletni strani Agencije za civilno letalstvo države v, katero potujete.
– Pred potovanjem na spletni strani letalske družbe, s katero potujete, preberite kakšna so pravila za prenos drona.
– Občajno je dovoljeno prenašati baterije v osebni prtljagi v kabini.
– Pred potovanjem se seznanite s pravili države, v katero potujete, saj vam v nekaterih državah ob prihodu lahko zasežejo dron.
– Pred prvim poletom obvezno natančno preberite navodila proizvajalca
– Pred prvim poletom se registrirajte in seznanite z omejitvami letenja
– Če želite svoje znanje poglobiti, se udeležite izobraževanj na OneDrone akademiji
Vsi droni, ki so dani na trg po 1.1.2024 so označeni z eno izmed »C« oznak. Oznaka pomeni homologacijski razred drona in direktno določa, v katerih kategorijah izvajanja operacij lahko letite.
Po 1.1.2024 se z vsemi droni brez »C« oznak z maso večjo od 250g lahko leti po pravilih podkategorije A3 v odprti kategoriji.
Droni z maso manjšo od 250g lahko še naprej letijo v podkategoriji A1 do 250g v odprti kategoriji.
Registrsko številko operatorja (na potrdilu o registraciji operatorja) morate imeti nalepljeno (ali napisano) na vidnem mestu na dronu. Nalepko (ali napis) izdelate semi, velikost ni predpisana.
– Potrdilo o registraciji operatorja
– Osebni dokument
– Certifikat o opravljenem izpitu pilota na daljavo (za drone z maso nad 250g)