VSE O DRONIH NA ENEM MESTU

Tu najdete vse potrebno za vaš prvi polet z dronom ter mnogo informacij, ki vam bodo koristile, kako sploh začeti leteti. V kratkih video vsebinah si po korakih lahko ogledate, kako začnete uporabljati vaš novi dron ter pravila in navodila za letenje v Odprti kategoriji.

1. KORAK: REGISTRACIJA
2. KORAK: NAREDI IZPIT
3. KORAK: PREVERI, KJE LETIŠ
4. KORAK: LETI

KUPIL SEM DRON, KAJ PA ZDAJ?

1. Obvezna registracija in usposabljanje

Če ima dron vgrajeno kamero (ne glede na njegovo težo), se morate registrirati kot operator na spletni strani Agencije za civilno letalstvo. Če v vaši družini brezpilotni zrakoplov uporablja več družinskih članov zadošča registracija enega družinskega člana kot operatorja.

Kje se lahko registriram?
Povezava za registracijo na spletni strani Agencije za civilno letalstvo je tukaj: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html . 

Za registracijo boste potrebovali kvalificirano digitalno potrdilo, najnovejšo osebno izkaznico ali drugo obliko digitalne identifikacije (kot je zapisano v navodilih na spletni strani). Registracija je plačljiva storitev (40 eurov), ima veljavnost 30 mesecev in velja na celotnem območju EU. 

2. Izpit

Za vse registrirane brezpilotne zrakoplove z maso pod 250g je registracija dovolj in izpit ni potreben, seveda pa zanje vseeno veljajo vsa pravila ki jih morate poznati in upoštevati. 

Za brezpilotne zrakoplove z maso od 250g do 25kg je obvezno spletno usposbljanje s spletnim preverjanjem znanja za kategoriji A1/A3. Oboje lahko brezplačno opravite na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo.  Povezavo za opravljanje izpita A1/A3 najdete na spletni strani Agencije za civilno letalstvo tukaj: https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html 

3. Preveri, kje letiš

Pred letenjem, obvezno preverite omejitve, ki veljajo na območju, kjer nameravete leteti. S klikom na zemljevid geografskih območji na spletni strani Agencije za civlno letalstvo se boste seznanili z omejitvami, ki veljajo na izbranem mestu.

Zemljevid CAA

Prepoved letenja nad pozidanim območjem:

V odprti kategoriji izvajanja dejavnosti je letenje z brezpilotnimi zrakoplovi nad pozidanim območjem prepovedana. Operatorji, ki zaradi izvajanja svoje dejavnosti potrebujejo letenje, nad pozidanimi območji morajo pridobiti operativno dovoljenje za izvajanje dejavnosti v posebni kategoriji. 

Izjema za letenje nad pozidanim območjem: 

Tudi v odprti kategoriji je izjemoma dovoljeno leteti nad pozidanim območjem, če izpolnjujete vse naštete pogoje:

– sistem brezpilotnega zrakoplova ne presega mase 1200 gramov, 

– operacija se izvaja do višine 50 metrov nad tlemi (AGL), 

– operacija se izvaja izključno podnevi, 

– operator pred izvedbo operacije pridobi odobritev lastnika ali uporabnika nepremičnine, nad katero se izvaja let, in 

– operator odda predhodno najavo skladno z navodili Agencije za civilno letalstvo. 

Leti po predpisih
V vidnem polju
Ne preletavaj ljudi
Pazi letališče
Na ustrezni višini
Varna razdalja

Video vsebine

V spodnjih videih preverite vse korake od trenutka, ko dobite paket novega drona v roke, od kreiranja DJI uporabniškega računa, do prvega zagona drona ter kako se pripraviti in izvesti prvi let.

Uporaba dronov v praksi

ODPRTA VS POSEBNA KATEGORIJA

Odprta kategorija

V odprto kategorijo spadajo droni, katerih največja vzletna masa je manjša od 25 kilogramov. V tej kategoriji mora pilot na daljavo zrakoplov upravljati na varni razdalji od ljudi, zrakoplov pa mora biti vedno v vidnem polju pilota, razen ko leti v načinu spremljanja pilota ali mu pomaga opazovalec. Največja dovoljena višina leta je 120 metrov od najbližje točke na zemeljski površini, razen kadar preleti oviro. Dron ne sme prevažati nevarnih snovi ali odvreči kakršnihkoli materialov. 
Registracija in pridobivanje potrebnih dovljenj za izvajanje dejavnosti v odprti kategoriji je hitra in preprosta, zato je dostopna tudi vsem ljubiteljskim uporabnikom. 

Posebna kategorija

V posebno kategorijo spadajo vse operacije s sistemi brezpilotnih zrakoplovov, ki presegajo omejitve odprte kategorije. 

Poslovni uporabniki, ki za izvajanje svoje dejavnosti uporabljajo sisteme brezpilotnih zrakoplovov se hitro srečajo z omejitvami odprte kategorije, saj številnih operacij ne morejo izvesti v okviru omejitev odprte kategorije. Najpogosteje se srečajo z omejitvami na pozidanih območjih, predpisanimi odmiki od ljudi, z omejitvami letenja v vidnem polju ali z letenjem v območjih, kjer je izvajanje operacij v odprti kategoriji prepovedano. 

V posebni kategoriji se z ustrezno usposobljenostjo osebja in izvajanjem odobrenih operativnih postopkov lahko izvede skoraj vse naloge, ki so v odprti kategoriji prepovedane. 

Video vsebine

V spodnjih videih preverite, kako leteti v odprti kategoriji. Kaj vse potrebujete, predno začnete leteti, kakšna pravila in omejitve veljajo za drone do 250g, kaj so varovana območja, kaj pomenijo kategorije A2 in A3 ali potrebujete daljinsko identifikacijo ter se mnogo več.

Odprta kategorija

SHOP

PRIMERJAJ DRONE

Nudimo posvet pred nakupom, nasvet o nastavitvah, pregled različnih tipov dronov ter tudi preizkus naprave.
Pri nas poskrbimo za popravilo na pooblaščenem servisu v najhitrejšem možnem času.
Izposoja dronov za izvedbo posamezne naloge oz. najem drona pred nakupom

Vsi tečaji

DJI Akademija

DJI ENTERPRISE ESSENTIALS je s strani proizvajalca certificiran tečaj, ki ga izvajamo kot pooblaščen partner DJI UTC Akademije. Intenzivni tro-dnevni teoretični in praktični tečaj se zaključi z izpitom, po katerem pridobite mednarodno prizan DJI UTC certifikat s katerim dokazujete znanje uporabe DJI ENTERPRISE družine dronov. S pridobljenim znanjem boste povečali svojo konkurenčno prednost na vse bolj zahtevnem tržišču storitev z droni, saj boste lahko ponudili širši nabor storitev, ki jih boste izvedli strokovno in hitro, vaši rezultati pa bodo mnogo boljši kot doslej.

Preberi več

STS

Poslovni uporabniki, ki za izvajanje svoje dejavnosti uporabljajo sisteme brezpilotnih zrakoplovov se hitro srečajo z omejitvami odprte kategorije, saj številnih situacijah operacije ne morejo izvesti v okviru omejitev odprte kategorije. Najpogosteje se srečajo z omejitvami na pozidanih območjih, predpisanimi odmiki od ljudi ali omejitvami letenja v vidnem polju in v omejenih območjih. V posebni kategoriji se z ustrezno usposobljenostjo osebja in izvajanjem odobrenih operativnih postopkov lahko izvede skoraj vse naloge, ki so v odprti kategoriji prepovedane.

Preberi več

Tečaj fotografiranja in snemanja iz zraka

Naučili se boste uporabe najboljših nastavitev za fotografijo in video snemanje, vse o ND filtrih ter o snemanju v zahtevnih svetlobnih pogojih. Na tečaju bomo podrobneje govorili tudi o osnovah kompozicije, uporabe barv za naracijo in najbolj uporabljanih avtomatiziranih tehnikah posnetkov, kot je denimo hyperlapse.

Preberi več

Osnove uporabe brezpilotnih zrakoplovov

Ste pravkar nabavili svojega prvega drona? Razmišljate o nakupu? Na osnovnem tečaju letenja se boste pod vodstvom izkušenega inštruktorja naučili osnovnih tehnik upravljanja brezpilotnega zrakoplova v vidnem polju. Po opravljenem tečaju boste brez skrbi varno upravljali s svojim novim dronom! 

Preberi več

Pravila letenja z droni za začetnike

Preden se zapodite v zrak s svojo novo »igračo« se obvezno seznanite s pravili letenja. EU predpisi natančno določajo kje in kaj se sme početi z brezpilotnimi zrakoplovi. Naučite se pravil in že svoj prvi let opravite varno in skladno s pravili. 

Preberi več

Usposabljanje pilotov na daljavo kategorije A2

Dvodnevno usposabljanje s poudarkom na praktičnem delu je namenjeno pilotom na daljavo, ki se pripravljajo na opravljanje izpita za kategorijo A2 pri CAA in vodilnemu osebju operaterja.

Preberi več

Uvod v posebno kategorijo izvajanja operacij 

Vam omejitve odprte kategorije izvajanja dejavnosti s sistemi brezpilotnih zrakoplovov ne omogočajo izvajanj vsega, kar si želite? Bi radi razumeli, kakšne operacije lahko izvajate kot operator v posebni kategoriji? Vas zanima, katere pogoje morate izpolniti, da bi postali operator posebne kategorije? Na kratkem 3-urnem tečaju boste dobili odgovore na vsa vaša vprašanja. 

Preberi več

Osnove fotogrametrije in 3D modeli

Enodnevno usposabljanje je namenjeno vsem, ki se želite naučiti pravilnega zajema fotografij iz zraka za izdelavo ortofoto načrtov in 3D modelov z možnostjo merjenja dolžin, površin, naklonov in prostornin z visoko natančnostjo.

Preberi več

Pravila in izvedba nočnega letenja

Dobro obvladate letenje podnevi in bi se radi naučili varnega letenja ponoči? Pridite na tečaj nočnega letenja in se naučite varno in zakonito izvajati nočne lete!

Preberi več

Predstavitev opreme DJI Enterprise

Vas zanimajo zmogljivosti profesionalnih dronov iz serije DJI ENTERPRISE? Želite podrobno spoznati in preizkusiti vse drone iz serije ENTERPRISE? Se odločate za nakup ali načrtujete posel z DJI ENTERPRISE DRONI? Na celodnevnem usposabljanju se boste teoretično in praktično spoznali z vsemi droni DJI ENTERPRISE.

Preberi več

Mavic 3 Enterprise – Specializirano usposabljanje

Odkrijte vse potenciale in zmogljivosti dronov DJI MAVIC 3 ENTERPRISE! Seznanite se z vsemi skritimi funkcijami in se jih naučite pravilno uporabljati pri svojem delu. Rezultate boste dobili hitreje, bolje in bolj varno!

Preberi več

Operativni postopki v odprti kategoriji izvajanja operacij

Se profesionalno ukvarjate s sistemi brezpilotnih zrakoplovov in v svoji delovni organizaciji želite izvajati postopke skladno z veljavno zakonodajo? Vas zanima kako izdelati operativne postopke, zagotoviti sledljivost izvajanja operacij in imeti ob obisku inšpektorja pripravljen in urejene vse evidence operatorja? Usposabljanje je namenjeno organizacijam z več piloti na daljavo.

Preberi več

Programiranje avtomatskih letov

Droni DJI Enterprise so zasnovani za izvajanje kompleksnih operacij v popolnoma avtomatskem načinu delovanja. Če vas zanima kakšne so funkcije, ki jih je možno avtomatizirati, kako sprogramirati avtomatski let v programu DJI PILOT 2 in kako let varno izvesti skladno z veljavno zakonodajo je to pravi tečaj za vas!

Preberi več

Programiranje avtomatskih letov

Droni DJI Enterprise so zasnovani za izvajanje kompleksnih operacij v popolnoma avtomatskem načinu delovanja. Če vas zanima kakšne so funkcije, ki jih je možno avtomatizirati, kako sprogramirati avtomatski let v programu DJI PILOT 2 in kako let varno izvesti skladno z veljavno zakonodajo je to pravi tečaj za vas!

Preberi več

SORA – Ocena tveganja za posebno kategorijo

SORA (Specific Operation Risk Assesment) je način ocenjevanja tveganja, ki se uporablja za operacije v »posebni« kategoriji izvajanja operacij. Enodnevni tečaj je namenjen osebju operaterjev, ki bodo izvajali operacije v »posebni« kategoriji.

Preberi več

Usposabljanje osebja operaterjev odprte kategorije

Tridnevno usposabljanje je namenjeno operaterjem, ki izvajajo operacije s sistemi brezpilotnih zrakoplovov v odprti kategoriji, skladno z UAS.OPEN.050 Izvedbene uredbe (EU) 2019/947.

Preberi več

Praktično usposabljanje po pravilih STS-01 in PDRA S-01

Praktično usposabljanje za pilote na daljavo po pravilih STS-01 in PDRA S-01.

Preberi več

Praktično usposabljanje po pravilih STS-02 in PDRA S-02 

Praktično usposabljanje za pilote na daljavo po pravilih STS-02 in PDRA S-02.

Preberi več

Tehnično osebje v posebni kategoriji

Teoretično in praktično usposabljanje tehničnega osebja operatorjev v posebni kategoriji.

Preberi več

Usposabljanje za tip DJI M350 RTK

Teoretično in praktično usposabljanje za pilote na daljavo DJI M350.

Preberi več

Teoretično usposabljanje – Operativni postopki

Teoretično usposabljanje je namenjeno vodstvenemu osebju operatorja. 

Preberi več

Priprava na izpit STS v posebni kategoriji 

Priprava na teoretični izpit po pravilih STS-01 / STS-02.

Preberi več

Usposabljanje po meri – prilagojeno vašim potrebam

Teoretično usposabljanje je namenjeno vodstvenemu osebju operatorja. 

Preberi več
nice it works.

FAQ

Za vse drone z maso nad 250g in tudi tiste z maso do 250g, ki imajo vgrajeno kamero je obvezna registracija operatorja. Operator je oseba ali podjetje, ki odgovarja za delo z dronom.
Registracijo opravite na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo:

https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html

Za drone z maso do 250g ne potrebujete izpita, vendar se morate tudi z njimi držati pravil letenja. Za drone z maso večjo od 250g je izpit obvezen. Osnovni izpit opravite na spletni strani Agencije za civilno letalstvo:

https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html

Samostojno lahko upravljajo dron osebe, ki so stare najmanj 16 let. Mlajši lahko upravljajo dron pod nadzorom osebe, ki izpolnjujej pogoje za samostojno upravljanje drona.

Kategorije izvajanja operacij se razlikujejo po tveganju, ki ga operacija predstavlja.

Odprta kategorija izvajanja operacij je namenjena predvsem ljubiteljskim uporabnikom. Zaradi nizkega tveganja izvajanja operacij so vstopni pogoji (registracija+izpit) zelo preprosti.

Posebna kategorija izvajanja operacij je namenjena poslovnim uporabnikom, ki izvajajo operacije z višjo stopnjo tveganja. V posebni kategoriji je zahtevana večja usposobljenost pilota, droni s predpisanimi tehničnimi lastnostmi in natančno definirani operativni postopki.

– Za uporabo drona v odprti kategoriji je obvezna registracija operatorja
– Če uporabljate dron z maso nad 250g je za pilota obvezen izpit
– Obvezno je letenje v vidnem polju pilota na daljavo
– Letenje je dovoljeno na višini največ 120m nad terenom
– Masa drona je omejena na največ 25Kg
– Upoštevati je potrebno omejitve geografskih območji
– Glede na maso in C oznako na dronu veljajo dodatne omejitve ene izmed podkategorij (A1, A2, A3)
– Letenje nad pozidanim območjem v Sloveniji je za drone v odprti kategoriji zelo omejeno.

S klikom na zemljevid geografskih območji se seznanite z omejitvami območja nad katerim nameravate leteti:
https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html

Kot registriran operator v odprti kategoriji lahko letite nad pozidanim območjem, če so izpolnjeni vsi spodnji pogoji:

– Pridobite dovoljenje lastnika ali upravljalca zemljišča, nad katerim letite
– Let pravočasno najavite na Agencijo za civilno letalstvo
– Letite podnevi
– Letite na višini do 50m nad terenom

Za vse drone z maso do 250g, ki imajo vgrajeno kamero (tudi DJI MINI) je obvezna registracija operatroja, ki jo opravite na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo:
https://www.caa.si/registracija-in-usposabljanje-a1a3.html

Izpit za pilota na daljavo ni potreben, vendar se morate držati vseh previl letenja za podkategorijo A1 do 250G v odprti kategoriji. Predvsem morate upoštevati omejitve geografskih območji, s katerimi se seznanite na zemljevidu na spletnih straneh Agencije za civilno letalstvo:
https://www.caa.si/geografske-omejitve-za-uas.html

Zavarovanje odgovornosti za drone z maso do 20kg ni obvezno, je pa priporočljivo.

Na celotnem območju EASA (Razširjeno EU območje) veljajo enotne pravila:

– Izvedbeba uredba komisije (EU) 2019/947 o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R0947

– Delegirana uredba komisije (EU) 2019/945 o sistemih brezpilotnega zrakoplova in operatorjih sistemov brezpilotnih zrakoplovov iz tretjih držav:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019R0945

– Zbrana pravila s sprejemljivimi načini usklajevanja in smernicami (Easy Acces Rules):
https://www.easa.europa.eu/en/document-library/easy-access-rules/easy-access-rules-unmanned-aircraft-systems-regulations-eu

V Sloveniji dodatno velja še:

– Uredba o izvajanju izvedbene uredbe Komisije (EU) o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov:
https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=URED8703

– V vseh država članicah EU veljajo splošna pravila EASA
– V vseh državah članicah velja registracija in izpit, ki ste ga opravili v Sloveniji
– Vsaka država ima svoja dodatna pravila, ki jih najdete na spodnji povezavi:
https://www.easa.europa.eu/en/light/topics/easa-member-states

Vse države na svetu imajo pravila, ki urejajo letenje z droni. Pred potovanjem v države izven EU se seznanite s pravili, ki jih običajno najdete na spletni strani Agencije za civilno letalstvo države v, katero potujete.

– Pred potovanjem na spletni strani letalske družbe, s katero potujete, preberite kakšna so pravila za prenos drona.
– Občajno je dovoljeno prenašati baterije v osebni prtljagi v kabini.
– Pred potovanjem se seznanite s pravili države, v katero potujete, saj vam v nekaterih državah ob prihodu lahko zasežejo dron.

– Pred prvim poletom obvezno natančno preberite navodila proizvajalca
– Pred prvim poletom se registrirajte in seznanite z omejitvami letenja
– Če želite svoje znanje poglobiti, se udeležite izobraževanj na OneDrone akademiji

Vsi droni, ki so dani na trg po 1.1.2024 so označeni z eno izmed »C« oznak. Oznaka pomeni homologacijski razred drona in direktno določa, v katerih kategorijah izvajanja operacij lahko letite.

Po 1.1.2024 se z vsemi droni brez »C« oznak z maso večjo od 250g lahko leti po pravilih podkategorije A3 v odprti kategoriji.

Droni z maso manjšo od 250g lahko še naprej letijo v podkategoriji A1 do 250g v odprti kategoriji.

Registrsko številko operatorja (na potrdilu o registraciji operatorja) morate imeti nalepljeno (ali napisano) na vidnem mestu na dronu. Nalepko (ali napis) izdelate semi, velikost ni predpisana.

– Potrdilo o registraciji operatorja
– Osebni dokument
– Certifikat o opravljenem izpitu pilota na daljavo (za drone z maso nad 250g)

Spletno mesto uporablja piškotke za pravilno delovanje spletne strani in izboljšanje vaših izkušenj. Več informacij najdete v Politiki o piškotkih .